Wiadomość
  • Polityka plików cookies

    Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Pliki cookie służą do autentyfikacji, nawigacji oraz innych funkcji.

Bezdroża 2015

20 marca apelem pod pomnikiem poległych na terenie byłego obozu Grenzdorf, rozpoczął się Harcerski Rajd Bezdroża 2015. Uczestniczyły w nim zuchy i około 170 harcerzy Hufca Gdańsk Śródmieście. Podczas apelu do zebranych słowo skierowała Komendantka Hufca Gdańsk-Śródmieście hm. Zenobia Glac-Ściebura. Na zakończenie zgromadzeni przeszli pod symboliczną mogiłę Alfa Liczmańskiego, by w obecności druhny Reginy Małek oddać hołd patronowi Hufca. Jeszcze tego dnia po kolacji odbył się zapoznawczy kominek.

Następnego dnia patrole drużyn wyruszyły na trasę gry terenowej: „Droga do Alfa”. Trasa prowadziła przez Gołębiewo Wielkie, Gołębiewo Średnie, Ełganowo, Graniczną Wieś i była tematycznie związana z historią tych miejscowości w czasach działalności Alfa Liczmańskiego. By znaleźć się w Wolnym Mieście Gdańsku uczestnicy rajdu musieli przekroczyć granicę w Gołębiewie Średnim, w miejscu gdzie przebiegała historyczna granica pomiędzy II Rzeczpospolitą, a Wolnym Miastem Gdańsk. Z Gołębiewa trasa gry poprowadziła do Ełganowa - przedwojennego gniazda Polaków. Tu zadania związane były z historią miejscowości, przywiązaniem mieszkańców do tego co polskie. Z Ełganowa uczestnicy przeszli do Granicznej Wsi. Za przybycie do każdego punktu otrzymywali jeden znicz, drugi kiedy zaliczyli zadanie. Z nich należało ułożyć dwa hasła. Pierwsze dotyczyło miejsca dawnego obozu, drugie miało być tytułem piosenki Hufca „My od Alfa”.

Po obiedzie na harcerzy czekała gra planszowa: „Harcerze Wolnego Miasta Gdańsk”.

Wieczorem ksiądz kapelan hm. Jerzy Skiba odprawił Mszę Świętą w harcówce jedenastki. Dzień zakończył kominek podsumowujący dość wyczerpujący dzień.

Niedziela ostatni dzień rajdu tradycyjnie zaczęła się od sprzątania. Około godziny jedenastej odbył się apel, podczas którego rozdane zostały dyplomy i nagrody wszystkim patrolom oraz ogłoszono wyniki współzawodnictwa. Najlepszą okazała się 304 GDH.

Rajd zakończył się apelem na Zaspie, gdzie spoczywa Alf Liczmański. Tam też pojawiły się biało-czerwone znicze składane przez harcerzy.

Pwd. Arkadiusz Buczek

 

 

 

 

 

Do góry ^ 

 

Copyrights © 2011 Gimnazjum w Trąbkach Wielkich.