Wiadomość
  • Polityka plików cookies

    Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Pliki cookie służą do autentyfikacji, nawigacji oraz innych funkcji.

Obchody 74 rocznicy transportu więźniów do obozu w Granicznej Wsi

Harcerze XI GDSH wzięli udział w II rajdzie Graniczna Wieś 2013. Upamiętnia on 74 rocznicę pierwszego transportu więźniów, po wybuchu II Wojny Światowej, na teren obozu w Granicznej Wsi. W rajdzie brały udział dzieci i młodzież z gminy Trąbki Wielkie. Naszej drużynie – harcerzom starszym – przydzielono jedną z dłuższych tras rajdu. Rozpoczęliśmy ją w Szkole Podstawowej w Trąbkach Wielkich poznając historię czasów międzywojennych tej miejscowości. Odwiedzaliśmy kolejno miejscowości związane z przeszłością naszej gminy. Byłą ochronkę w Trąbkach Wielkich, Głaz – pomnik, tablicę pamiątkowa i Szkołę Macierzy Szkolnej w Ełganowie, pamiątkową tablicę w Postołowie, świetlicę z izbą pamięci poświęconą harcmistrzowi Alfowi Liczmańskiemu w Granicznej Wsi.

Punktem kulminacyjnym rajdu był udział w uroczystościach rocznicowych na terenie byłego obozu. Delegacje biorące udział w spotkaniu złożyły wiązanki pod pomnikiem upamiętniającym ofiary obozu. Wśród obecnych na uroczystości był pan Stefan Lewandowski uczestnik Marszu Śmierci, pani Elżbieta Grot kierownik działu historycznego Muzeum Stutthof. Opowiadała zebranym o historii tego miejsca, przybliżyła klimat terroru i okrucieństwa panującego w tym obozie. Obecni księża poprowadzili modlitwy za dusze zmarłych. Uroczystość zorganizował i prowadził dyrektor szkoły podstawowej w Trąbkach Wielkich hm. Przemysław Sautycz.

Po zakończeniu uroczystości udaliśmy się na szczególnie nam bliską mogiłę patrona gdańskich harcerzy Alfa Liczmańskiego. Złożyliśmy i zapaliliśmy znicze. Druh drużynowy w krótkiej gawędzie przypomniał najważniejsze zasługi zamordowanego w tym miejscu Alfa. Odśpiewaliśmy Modlitwę harcerską i w ciszy przeszliśmy na parking gdzie czekała nas niespodzianka – smaczny poczęstunek.

Pwd. Arkadiusz Buczek

 

 

 

 

 

Do góry ^ 

 

Copyrights © 2011 Gimnazjum w Trąbkach Wielkich.