Projekt Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży 2016

Wycieczka do Gdańska galeria >>>

Dnia 15 czerwca 2016 r. oraz 15 września 2016 r. odbyły się wycieczki do Gdańska w ramach projektu polsko-rosyjskiego.

Do Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury na ul. Długiej pojechaliśmy na projekcję filmu pt. „14+”, który przybliżył nam życie nastolatków w Rosji. Oglądaliśmy także ciekawą wystawę pt. „Głębia”. Odwiedziliśmy również gdańską cerkiew.

W czasie wyjazdu panowała miła atmosfera.

Klaudia Ratkowska, klasa IIB

Smaki kuchni rosyjskiej galeria >>>

We wrześniu w naszym gimnazjum odbył się dzień pod hasłem „Smaki kuchni rosyjskiej”. Tego dnia rodzic jednego z naszych uczniów opowiadał o obrzędach, obyczajach i tradycjach związanych z rosyjską kuchnią oraz samą Rosją. Po krótkiej prezentacji przyszedł czas na zapoznanie się z potrawami, a były to między innymi bliny z dżemem jagodowym, serniczki, sałatka śledziowa z buraczkami i wiele innych pysznych potraw, których mogli skosztować wszyscy zaproszeni goście: rodzice naszych uczniów, przedstawiciele urzędu gminy, uczniowie, kadra nauczycielska oraz mieszkańcy wsi Trąbki Wielkie. Dzięki takiemu dniu każdy uczeń jak i gość mógł poznać choć troszeczkę dania kuchni rosyjskiej.

Tyle podobnych słów! galeria >>>

Dnia 11.09.2016 roku w progi Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka w Trąbkach Wielkich zawitali uczniowie wraz z nauczycielami języków z Liceum nr 49 w Kaliningradzie. Wizyta miała na celu naukę języka rosyjskiego przez naszych uczniów biorących udział w projekcie oraz języka polskiego przez uczniów z Liceum. Niekiedy wiele słów nie rozumieliśmy, ale pomogło nam tłumaczenie rodzica jednej z uczennic, dlatego też mogliśmy zrozumieć rówieśników z Kaliningradu. Mimo że nie wszystkie słowa były nam znane, staraliśmy się doszukiwać podobieństw między nimi, a naszymi polskimi wyrazami. Warsztaty udały się, dzięki czemu nasi uczniowie przyswoili informacje o kulturze i języku rosyjskim.

Kaliningrad galeria >>>

W dniach 19-22 września 2016r. odbyła się wycieczka w ramach projektu polsko-rosyjskiego, dzięki której uczniowie biorący w niej udział poznali kulturę naszych sąsiadów.

Bez większych problemów dotarliśmy do celu. Nauczyciele z Liceum nr 49 bardzo miło nas przywitali. W dniu przyjazdu uczniowie Szkoły Muzycznej z Kaliningradu przygotowali koncert muzyki klasycznej, w którym z radością uczestniczyliśmy. Przez kolejne 3 dni zwiedzaliśmy Kaliningrad i jego okolice. Zobaczyliśmy najważniejsze zabytki, pomniki i miejsca urokliwego Kaliningradu. Wspólnie z przewodnikiem odwiedziliśmy kopalnię bursztynu, pokazano nam piękne plaże, stację ornitologiczną, „tańczący las”.  Uczestnicy wyjazdu byli nim zafascynowani. Wszelkie odwiedzone przez nas muzea i zabytki na długo pozostaną w naszej pamięci. Kolejnego dnia pojechaliśmy zwiedzać teren wspólnie z uczniami z liceum. Dzięki nim dowiedzieliśmy się wiele informacji na temat ich kultury. Opowiadali nam o swojej kuchni, kraju i życiu w Kaliningradzie. Poprzez rozmowę nauczyliśmy się niektórych zwrotów po rosyjsku. W cerkwi przewodnik tłumaczył nam różnice pomiędzy wiarą rzymsko-katolicką, a prawosławną.

W Kaliningradzie uwieczniliśmy wiele miejsc na zdjęciach oraz w naszych wspomnieniach. Z wielką radością dzielimy się nimi z uczniami naszej szkoły oraz naszymi bliskimi.

Klaudia Ratkowska, klasa IIB

Dzień z literatura i muzyką galeria >>>

10.10.2016 roku na wszystkich przerwach międzylekcyjnych uczniowie naszej szkoły mieli styczność z muzyką rosyjską. Jednak najważniejszym momentem owego dnia było przedstawienie muzyczno-taneczne przygotowane przez uczniów oraz nauczycieli. Na początku uroczystości rosyjskie piosenki ludowe zaśpiewało trzech tenorów przy akompaniamencie akordeonu. Po ciekawym wykonaniu piosenki przyszedł czas na taniec, Zumbę z podkładem muzycznym nawiązującym do ludowej muzyki rosyjskiej. Wszyscy świetnie się bawili, tańczyli wspólnie z uczestnikami grupy i śpiewali piosenki po rosyjsku.

Podsumowanie projektu galeria >>>

W Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka w Trąbkach Wielkich od czerwca do października 2016 roku realizowany był projekt Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia Wymiana Młodzieży 2016 pt. Młodzież przełamuje stereotypy, tydzień z kulturą i językiem rosyjskim. Uczniowie na warsztatach, prelekcjach i pokazach poznawali język, kulturę, religię i kuchnię rosyjską. We wrześniu pojechali na wycieczkę do Kaliningradu, w czasie której zgłębiali te tematy. Dnia 26 października 2016 roku, w obecności zaproszonych gości i społeczności Gimnazjum, uczniowie - uczestnicy projektu podsumowali projekt i zaprezentowali efekty.