Finansoaktywni. Misja: Podatki

„Finansoaktywni. Misja: Podatki” to program edukacyjny Ministerstwa Finansów dla uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych.

Głównym celem projektu jest pokazanie w przystępny sposób relacji pomiędzy płaceniem podatków a finansowaniem przez państwo podstawowych działań, takich jak edukacja, budowa dróg czy zapewnienie bezpieczeństwa. Dzięki temu chcemy kształtować świadomość oraz przekazać wiedzę o podatkach.

Zdobyte umiejętności pozwolą uczniom na podejmowanie w przyszłości racjonalnych decyzji, które pomogą im odnieść sukces w życiu zawodowym.

W naszej szkole do programu przystąpiła klasa IIe pod opieką p. Ilony Gielniak-Rolnickiej i p. Anny Wadowskiej.

Na początek p. A. Wadowska przeprowadziła w klasie IIe godzinę wychowawczą „Poznaj podatki, kojarz korzyści”. Uczniowie poznali historię podatków w Polsce i na świecie. Rozmawialiśmy o definicji i funkcjach podatków, o zależnościach podatki-wydatki i konsekwencjach niepłacenia podatków. Uczniowie obejrzeli krótki film edukacyjny „Świat bez podatków”. Następnie w grupach grali w grę edukacyjną, która przybliżyła im wiedzę, jaka część środków budżetu państwa jest przeznaczana na poszczególne kategorie wydatków.

Do konkursu zgłosili się : Adrian Grulkowski, Mateusz Bogdanowicz, Jakub Czerwiński. Przed uczniami stoi wyzwanie napisania pracy konkursowej i zorganizowanie debaty. Otrzymali wsparcie od klasy IIe w postaci plakatów, które uatrakcyjnią debatę. Uczniom życzymy powodzenia!