Wiadomość
  • Polityka plików cookies

    Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Pliki cookie służą do autentyfikacji, nawigacji oraz innych funkcji.

Wychowanie patriotyczne

27 lutego 2017 roku Anna i Andrzej Kołakowscy działacze Solidarności i opozycji w Auli im. Jana Pawła II spotkali się z młodzieżą z III klas gimnazjum.

Dyrektor Ewa Maria Tuz witając zacnych Gości w kilku zdaniach przedstawiła zasługi bohaterów z minionych lat.

 

Pani Anna Kołakowska działaczka Solidarności w 1982 została aresztowana, przetrzymywana była w AŚ w Gdańsku, skazana na 3 lata więzienia i 1 rok pozbawienia praw publicznych oraz osadzona w ZK w Bydgoszczy-Fordonie (jako 17-latka była najmłodszym więźniem politycznym w PRL). Organizatorka protestów ulicznych, demonstracji studenckich. Absolwentka Wydz. Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 1994-1999 nauczycielka w SP nr 73 w Gdańsku, 1999-2001 w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 11, od 2001 w Gimnazjum nr 14.

Za swoje pracę na rzecz demokracji została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009). Od 2015 roku jest Radną Rady Miasta w Gdańsku.

Pan Andrzej Kołakowski, mąż Anny – działacz opozycyjny w okresie PRL, pieśniarz, poeta, kompozytor, pedagog, publicysta, nauczyciel akademicki.

W latach 80. działał w organizacjach opozycyjnych.

W 2009, za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej, został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Od wielu lat koncertuje wykonując swoje piosenki o tematyce historyczno-religijno -społeczno-politycznej, przy akompaniamencie gitary.

Inspiracją dla twórczości Andrzeja Kołakowskiego są rzeczy, które nie przemijają i są zawsze obecne w życiu człowieka, a więc wiara, nadzieja i miłość. Wszystkie one znajdują odbicie w historii, stąd też ballady historyczne służą nie tylko upamiętnieniu osób i wydarzeń, ale ukazaniu znaczenia tych wielkich wartości w życiu ludzkim.

Dwie godziny żywej lekcji historii zostały podzielone na dwie części. W pierwszej części Pani Ania przekazała historię - Żołnierzy Wyklętych okraszając epizodami własnego życia - w walce o wolność. W trakcie swojego wystąpienia przekazała informacje z ich życia oraz czytała rozkazy i inne odezwy, dokumenty dowódców partyzantów i nie tylko. Nie szczędziła słów pogardy dla konfidentów.

Była to bardzo ciekawa lekcja żywej historii.

W drugiej części Pan Andrzej w swoim wystąpieniu wykonał wiele utworów, ballad uzupełnionych opisem ich powstania - historii. Zaśpiewał miedzy innymi ; ”Balladę frontową” , ”Balladę dla Rzeczypospolitej” ,”Balladę Palestyńską” , ”Epitafium dla majora Ognia”, ”Port Magadan”, ”Piosenkę o poetach współczesnych”, ”Balladę o moim Jezusie”, "Przysięgę", ”Sen o Nowogródku” ,”Rozstrzelana armia”, ”Niewolnictwo”, ”Balladę Smoleńską” i ”Dorzynanie Watahy”. Młodzież każdy utwór nagradzała gromkimi brawami.

Na zakończenie młodzież podziękowała w imieniu całej społeczności gimnazjum za wspaniałą lekcję historii Państwu Kułakowskim kwiatami i szkolnymi upominkami..

Tu należy poinformować, że sponsorem tego spotkania była Energa.

info i foto Teresa Żukowska, wkempa

Fotogaleria >>>

 

 

 

Do góry ^ 

 

Copyrights © 2011 Gimnazjum w Trąbkach Wielkich.